חדשות 24 » וידאו ותמונות - אקטואליה » כשדתל''שים חוזרים בתשובה...
צילום: חדשות 24

כשדתל''שים חוזרים בתשובה...

תופעה: דתיים שחזרו בשאלה, חוזרים לשמור תורה ומצוות בעקבות עם מפגש עם אנשי "ראש יהודי".

מאת: נחמן וייס - "חדשות 24"   יום ראשון כ"ו באדר תשס"ט
קישורים ממומנים** אומן אקספרס **
קישורים ממומנים

"ראש יהודי", הוא מרכז ללימודי יהדות ומודעות עצמית במרכז תל אביב. במקום זה לומדים מדי ערב עשרות צעירים ומבוגרים יהדות, רוחניות, זוגיות ופנימיות הנפש, ע"פ תורת הרב קוק. מדי ליל שבת נערכת סמוך לכיכר דיזינגוף, קבלת שבת המונית בהשתתפות מאות משתתפים, מלווה בשירים וריקודים עד שעה מאוחרת.

כיום פועלים בהשראת "ראש יהודי", כעשרה סניפים נוספים, והוא מוציא עלון שבועי וחומר הסברה, מפעיל מדרשה ליהדות לבנות ואתר אינטרנט מבוקש ומקיים סמינרים, סיורים וקורסים שונים.

כבר לפני 15 שנה פרסם פרופ' מוטי בר לב מחקר ולפיו חמישית מתלמידי המוסדות הממלכתיים-דתיים, מורידים את הכיפה ומפסיקים לשמור מצוות במהלך התבגרותם או אחריה. לפני חמש וחצי שנים פרסם הרב אהרון טרופ מאמר משלו, ובו הבחין בין 'דתיים' מבית לכאלה שמגיעים למוסדות הלימוד מבית מסורתי.
ואולם, קיים כיום גם מסלול הפוך, בו חוזרים ליהדות דווקא פורקי עול המצוות מאתמול.

דביר סמט, בן קרני שומרון שהתחלן ואף התחתן עם לא-יהודיה, חזר לשמירת מצוות, בין היתר, כתוצאה מהמפגש עם אנשי "ראש יהודי" בתל אביב. "זהו מקום בו יש חיבוק ואהבה ללא תנאים וללא ציפיות. רוב התל-אביבים ראו הכול, היו בכל וניסו הכול. אל אדם תל אביבי צריך לבוא באהבה מוחלטת, וכך גם לדתל"ש.
האהבה ללא תנאים וללא ציפיות היא זו שנותנת פעמים רבות את הדחיפה האחרונה להחליט 'אני חוזר בתשובה'", הוא טוען. "לא יצאתי מהדת מתוך מרד, אלא מתוך תחושת חוסר חיבור ומתוך עודף עניין בצד השני.
פתאום דברים התחברו לי, הרצף התנ"כי, התחילה להיבנות אצלי אמונה". סמט מספר אף על הגורמים לעזיבת התורה: "בתיכון למדנו מה שהיה צריך מבחינת יהדות, אבל טיפת אמונה לא חלחלה פנימה. המערכת מנסה לא להסתכן ולא לעורר את התלמידים לשאול את השאלות, אבל אז אנשים מוצאים לבד את המקום לשאילת שאלות ולבריחה".

גם רוני (שם בדוי) נמצא בקשר עם "ראש יהודי" ויש לו מילים חמות מאוד על המקום. "יש שם משהו מדהים, שמקבלים אותך כמו שאתה, בעיקר הרבנים. הם לא חופרים לך, לא נכנסים לך לנשמה, נותנים לך לעשות דברים בקצב שלך. אני לא מסוגל להתמודד עם לחץ חברתי, וב"ראש יהודי" זה כמעט ולא קיים בכלל. חברים חילוניים שמגיעים למקום אומרים 'וואו, אני לא מאמין שיש מקום שבו אפשר להתפלל וללכת בלי שיציקו לך'.
הם באים, וחוזרים רק אחרי חצי שנה, ואחרי עוד שנה הם מחליטים להתפלל באופן קבוע. יש שם הרבה חום ואהבה, ואין מצב שאדם בא לשם ולא קולט את זה".

יאיר גולדמן, מנהל בית 'ראש יהודי' אומר ש"לאנשים בתל אביב יש הכול, אבל מה שחסר להם  הוא החיבוק, ממקום של אמת ולא ממקום שיפוטי. המסר שלו לציבור הוא ישן ועתיק, אבל החכמה היא לחיות אותו.
אסור להתייאש מאף אחד, אם אנחנו לא מתייאשים מאנשים שלא מכירים יהדות והוריהם לא ידעו, בודאי אסור להרים ידיים ממי שהכירו וידעו ויצאו כמה שנים לרעות בשדות זרים. צריך לקבל את האדם לאורך כל התהליך כמו שהוא. ולזכור שדברים לא משפיעים בתוך יומיים. לפעמים חיבוק נכון ומילה נכונה זה מה שעושה לאדם את הסוויץ' ומחזיר אותו ליהדות".לרכישת מדיה (תמונות, וידאו ועוד) או להזמנת צלמים חייגו (24 שעות) 050-818-2424

למעלה

תגובות הגולשים:
1. ב"ה שיתחילו להתמקד גם בנוער החרדי הנושר 22-3-2009 14:20
* חיים
ושיהיה להם בהצלחה
 
הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
קוד אימות
הכנס קוד אימות:
חדשות 24 » וידאו ותמונות - אקטואליה » כשדתל''שים חוזרים בתשובה...

וידאו ותמונות - אקטואליה
 · אלפי קשישים וניצולי שואה נזקקים זקוקים למוצרי מזון! - עוזרים כעת
דן אביב | מוצאי שבת י"ט בתמוז תש"פ
 
 · הגשמה מיוחדת ביום הזכרון לאב שכול - כתבה ותמונה
דן אביב | יום שלישי ד'''''''
 
 · האמבולנס הראשון בישראל למען קשישים שורדי שואה - כתבה
דן אביב | יום ראשון כ"ד באב תשע"ט
 
 · תמונות: הפגנות סוערות בירושלים עקב מעצר חסיד ברסלב
| יום רביעי כ"א בתמוז תשע"ט
 
 · ירושלים: נטורי קרתא הציתו פחים בסמוך לכיכר השבת - תמונות
| יום רביעי י"א באלול תשע"ח
 
 · וידאו ותמונות: יום העצמאות במאה שערים - שלט חדש נגד חיילים חרדים
| יום חמישי ד' באייר תשע"ח
 
 · וידאו ותמונות: רימוני הלם נזרקו לעבר מפגינים מול לשכת גיוס בירושלים
| יום ראשון ל' בניסן תשע"ח
 
 · בעקבות חוק הגיוס: מאות הפגינו בבני ברק - גלריה
יוסי גור | יום שלישי כ"ו באדר תשע"ח
 
 · מחאת הנכים: כביש 4 סמוך לגבעת שמואל נחסם לתנועה - תמונות
| יום ראשון ה' בשבט תשע"ח
 
 · מזג האוויר: עץ קרס על בנין ברחוב נחמיה בבני ברק - תמונות
| יום חמישי י"ז בטבת תשע"ח
 

מוסדות רחל אימנו | פרסום באתר | צור קשר | אודות האתר