חדשות 24 » וידאו ותמונות - פוליטי » סיכום הבחירות במפלגות החרדיות
קלפי - אילוסטרציה קלפי - אילוסטרציה
צילום: חדשות 24

סיכום הבחירות במפלגות החרדיות

ההצעה של גפני לאלי ישי, הפטנט החדש של ש"ס לאיתור מצביעים שהגשם הרתיע אותם והמתנדבים של גור שלא קיבלו אגורה. הכל בכתבה שלפניכם.

מאת: אלי ג'אן - "חדשות 24"   יום ראשון כ"א בשבט תשס"ט
קישורים ממומנים** טסים לאומן או לקברי צדיקים באוקראינה? **
קישורים ממומנים

היחידים שהפסידו ממערכת הבחירות האחרונה הן המפלגות החרדיות. שתי המפלגות הביאו על עצמם את התוצאות המאכזבות, אך כל אחת אחראית עליהם מכיוונים אחרים.

ש"ס היא האחראית הישירה לבחירות הללו לאחר שלא הסכימה להיכנס לממשלת לבני. הכתב הבכיר והמוכשר של עיתון משפחה - יוסי אליטוב (שנראה שהצטרף גם לכותבי NRG יהדות שקרטע קמעא מאז פיטורי העורכת האחרונה) חושף שיחה בין גפני לישי בה המליץ גפני, כי לטובת ש"ס עדיף כי לא ילכו לבחירות.

"אנחנו לא חייבים לעבוד יחד" מצטט אליטוב את גפני בשיחה עם ישי, "אבל עצות אתה עוד יכול לקחת ממני. תשעים יום הם הרבה זמן, אל תזדרז ללכת לבחירות. אינך יודע איך תראה המדינה בעוד כמה חודשים."

אלי ישי הגיב בחוסר עניין. "אנחנו בשלוש השנים הללו הפכנו להיות הכתובת החברתית היחידה במדינה, יש לנו לפחות 16 מנדטים." אמר בביטחון משמע היה דרעי אחרי הקלטת הסרט "אני מאשים".

גפני השיב אופן השמור לאלו שקיבלו את התורה מהזקנים, "נכון, אבל אתה לא יודע מה יקרה בעוד חודש-חודשיים. אולי הקמפיין לא יהיה רלוונטי". ישי משך כתפיים " בין כה וכה לבני לא תשלם את מה שהיא אומרת, כך או כך אנו הולכים לבחירות."

הסוף ידוע, הקאסמים על הדרום רק הלכו והתרחבו דבר שהכריח את ברק לצאת למבצע "עופרת יצוקה", שגם הוא מצידו התאכזב מתוצאותיה שהיו אמורים להוסיף לו עוד מספר מנדטים, וכך ה"פנסיה לכל עובד" של ש"ס יכול היה להיצמד לטילים שהנחית צה"ל בעזה.

מלכתחילה ש"ס לא הבריקה בלשון המעטה עם הסיסמא הנדושה "כן, אנחנו יכולים" כמו גם עם המשדר עם הקול המאיים ברדיו, אך הנסיקה של ליברמן הביאה לציטוטים אין ספור ברדיו וברשתות השידור של הרב עובדיה יוסף מה יקרה למי שיצביע לדוב הרוסי. וכך ש"ס הרוויחה כמה וכמה קולות מהאיומים בשיעור שנערך בביתו של מרן במוצ"ש האחרון לפני הבחירות.

כדאי לדעת שליברמן אינו מהסוג ששונא חרדים. ביום לאחר שנשמע קולו של הרב, יצא ליברמן כנראה בעצת יועץ הבחירות הממולח-ארתור פינקלשטיין, לכותל עם כיפה על הראש וקרא פרקי תהילים להצלחת מפלגתו כדי להראות לעם כי הוא אינו טומי לפיד ח"ו. ליברמן פועל בשיטת "אהבת מרדכי" ולא "שנאת המן". כמי שמייצג את הציבור הרוסי שרווי בבעיות חיתון, אזרחות וכו' רוצה להשיב לבוחריו כגמולם ולעזור להם בבעיותיהם ולכן דוגל בנישואים אזרחיים וגיור מיקל יותר.

כך או כך, בשורה תחתנה ש"ס יכולה להיות רגועה. אם הליכוד עלה מ12 מנדטים ל27 וש"ס נפגעה רק במנדט בודד, כשלוון זה לא. למרות שבריכוזים החרדיים עלו מס' האחוזים להם הצביעו ש"ס, הרבה כתוצאה ממלחמת הכל נגד ליצמן, אך מצביעי הליכוד ברובם חזרו הביתה וגם חב"ד נדדה לכצל'ה כך שהיתרון מתקזז.

יום הבחירות בסניף המרכזי בש"ס עבד כמרקחה. מאות פעילים/ות עמלו כדי להזין את האינפורמציה למחשבים. מדובר בחידוש מעולה, בו כל נציג ש"ס בקלפיות היה שולח SMS למס' 3131 (חיוב על חשבון המקבל) אחרי כל מצביע פוטנציאלי שסומן מראש, נכנס להצביע, וכך ידעו בכל רגע נתון מי  הצביע, ולמי צריך לנדנד כדי שילך.

המערכת עבדה מצוין בתחילת היום, אך משרבו המצביעים ויחד עימם המסמסים (או מתמסמסים כמו ששמענו פעילה של ש"ס אומרת) המערכת לא עמדה בעומס, והנציגים בקלפי קיבלו הודעת שגיאה. במשך היום העניין סודר אך חזר על עצמו מספר פעמים, דבר שגרם לכך שגם אלו שהצביעו כבר המשיכו לקבל "תזכורות" ללכת להצביע.

לאחר תוצאות המדגם הרבה מהפעילים אשר חלקם לא ראו לילות בשבועות האחרונים, התאכזבו מהתחזיות הקודרות. אלי ישי שתמיד נלחם עד טיפת דמו האחרונה צדק כשאמר שעד הבוקר יתווספו לו עוד 2-3 מנדטים, הרבה גם אודות ל"יהדות התורה" ששוב השלימה לה מנדט בזכות הסכם העודפים.

הדרישה מצד ש"ס כרגע עומדת על משרדי הפנים, שיכון (כולל המינהל לקרקעי ישראל), דתות ושר במשרד החינוך. הדרישות עומדות ככל הנראה עם קשר ישיר לסיכום עם ביבי לפני הבחירות, אך לטענת דרעי הפרסומים הללו לא יעשו טוב עם המפלגה ועדיף בימים אלו להוריד פרופיל תקשורתי.

דרעי הכחיש נמרצות השבוע את השידוך שהודבק לו  ע"י גלי צה"ל, שם נחשפה העובדה כי דרעי עומל על צירוף ליברמן לממשלה בראשות לבני.

רזי ברקאי תיקל את ישי עם העובדות והוסיף להקשות אם דרעי ייכנס להנהגה לאחר תום ריצוי הקלון. ישי הגיב ביובש "אני מבהיר בפעם המי יודע כמה, רק מה שמועצת חכמי התורה תחליט, זה מה שיהיה." ובכך קבר עימות פוטנציאלי לו ציפה ברקאי.

***

היו כמה מפלגות שלא ששו לבחירות הללו, אחת מהן היא יהדות התורה.

גפני הציע לאלי ישי את ההצעה לדחיית הבחירות גם כי חשב שזה נכון עבור ש"ס, אך בעיקר כי ידע שזהו הדבר האחרון לו יהדות התורה זקוקה כרגע.

הבחירות בביתר שהובילו לקרע הרחוק מלהיות מאוחה בבחירות בבירה, גם כשליצמן ישב ליד גפני בסניף המרכזי כאילו ששכחו את המהלומות שספגו פעילי שתי הצדדים על עסקי ביתר וירושלים ולא בהקשר של הספורטיבי.

הנתח שקוצץ מיהדות התורה הוא גבוה. בכל הערים החרדיות האחוזים הראו ירידה, גם כשמאות בני זכות בחירה חדשים הצטרפו מהמגזר הפוטנציאלי לבחירה. אדישות פשטה על השטח והמון העם שלא נימנה עם חסידי גור, לא ראה את עצמו מוסר נפשו למען המפלגה. לא הפעם. אך כמו בבחירות לי-ם שחתימתו של הגרי"ש על ה"קול קורא" הוציא הרבה ליטאים מסיפוקים מהבתים, למרות רמיסת כבוד התורה בביתר, הוא הדין הכא שתמונתו של מנהיג הליטאים פורסמה ברחבי הארץ עם הדגש ש"חובה להצביע בבחירות" גרמה לכך שרוב המסתפקים שלשלו פתק ג' למרות הגשמים העזים.

אמנם יהדות התורה קיבלה בסך הכללי 3000 קולות יותר מבחירות 2006, אך הפעם המנדט אחד היה שווה בערל כ2000 קולות יותר מ2006, מה גם שבמעוזי חב"ד בכפר חב"ד, בקרית מלאכי, בלוד וי-ם נחלו מפלה עצומה כשבקרית מלאכי לדוגמא נחלו מפלה של 75%.

חסידי גור כרגיל, הם המתאבדים בשביל ליצמן. הם מכבדים, מוקירים וצמאים לדבר פיו הכי הרבה בחסידות חוץ מהאדמו"ר. הגירע'ס נסעו לספירת קולות בפרברים הרחוקים ללא כל תמורה ויותר מכך, הם נסעו ברכבם על חשבונם הפרטי, הכל למען ליצמן. קשה היה שלא לראות את אכזבתם מכך שמפלגתם ירדה במנדט.

יהדות התורה ניגשת עם ש"ס כגוש אחד לשולחן המו"מ. כך פורסם השבוע ברחבי התקשורת. אך כידוע יהדות התורה מורכבת מכבה חלקים, דבר הטריח את אלי ישי לפגישות בנפרד עם ליצמן, גפני ופורוש. חלקם הסכימו לשיתוף פעולה מלא, אחד מהם הסכים ל"תיאום עמדות" בלבד. במפלגת החסידים-ליטאים מעוניינים בראשות ועדת הכספים והשיכון, או לחילופין סגן שר בחינוך. יהדות התורה כזכור אינה דורשת תפקיד שר כעקרון.

קולות החיילים לא הזיזו לש"ס כלום ובטח שלא ליהדות התורה. 2 נציגים פחות יכהנו במפלגות החרדיות בכנסת הקרובה, אך באם תקום ממשלת ימין צרה הדבר ישחק לטובת החכי"ם החרדים שיוכלו לקבל יותר תפקידים, לשמור על הסטאטוס קוו ולהשיב את קצבאות הילדים שבגינם לא נכנסו לקואליציה בראשות אולמרט (יהדות התורה) ולבני (ש"ס).

 לרכישת מדיה (תמונות, וידאו ועוד) או להזמנת צלמים חייגו (24 שעות) 050-818-2424

למעלה

תגובות הגולשים:
3. חתיכת כתבה! 15-2-2009 21:12
* יוסי מאש
חן חן! עלה והצלח! מנוסח יפה בטוב טעם. ישר כח!
2. רוצים לעשות כסף מפירסום?? הירשמו ותרויחו.... 15-2-2009 14:14
* ghui
http://one-shekel-machine.com/?r=4366

עובד מצוין ומומלץ מאוד..........
1. כתבה מרתקת. . . 15-2-2009 12:00
* חיים
תודה לכתב התותח
 
הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
קוד אימות
הכנס קוד אימות:
חדשות 24 » וידאו ותמונות - פוליטי » סיכום הבחירות במפלגות החרדיות

וידאו ותמונות - פוליטי
 · ירושלים: המועמדים לראשות העיר באמירת הסליחות - תמונות
| יום ראשון כ"ב באלול תשע"ח
 
 · הבחירות בפתח: צפו בפאנל הסוער עם האסטרטגים שמאחורי המועמדים לראשות העיר
| יום רביעי י"א באלול תשע"ח
 
 · ירושלים: השרים דרעי ובנט בסיור משותף בבית הספר 'שתילים' - תיעוד
יוסי אייזנשטיין | יום חמישי כ"ט באייר תשע"ז
 
 · השר יעקב ליצמן נצפה בדקות האחרונות בציון הרשב"י במירון - תמונות
| יום חמישי ט"ו באייר תשע"ז
 
 · רבנים שרים ואישי ציבור בהלווית הגב' אסתר דרעי ע"ה - תמונות
| יום שישי ט' באייר תשע"ז
 
 · תמונות: בטדי נערכים להגעת האלפים מחר - תיעוד מההיערכות
| יום רביעי ט"ז בניסן תשע"ז
 
 · יו"ר וועדת הכספים ח"כ משה גפני בסיור במעלה עמוס - גלריה
יוסי אייזנשטיין | יום חמישי י"ח באדר תשע"ז
 
 · חבר הכנסת ישראל אייכלר בסיור בעיר ערד - גלריה
יוסי אייזנשטיין | מוצאי שבת כ"ב בשבט תשע"ז
 
 · תמונות: מצבו של מרן הגראי"ל שטיינמן - נהירת אח"מים למעייני הישועה
| יום ראשון ב' בשבט תשע"ז
 
 · ח"כ מלכיאלי בביקור במוסדות 'כאייל תערוג' בירושלים - תמונות
יוסי אייזנשטיין | יום ראשון כ"ד בטבת תשע"ז
 

מוסדות רחל אימנו | פרסום באתר | צור קשר | אודות האתר