חדשות 24 » וידאו ותמונות - פוליטי » שנתיים לתחילת הגירוש - שנתיים לחזרה לחומש.
הרב אלישמע כהן ראש הישיבה בחומש הרב אלישמע כהן ראש הישיבה בחומש

שנתיים לתחילת הגירוש - שנתיים לחזרה לחומש.

בדיוק בזמן בו עם ישראל מציין ארבע שנים לתחילת המהלך הנפשע של הגירוש מגוש קטיף וצפון השומרון, מציינים בחומש שנתיים לחזרה היהודית למקום.

מאת: נחי גל - "חדשות 24"   יום ראשון י"ב באב תשס"ט
קישורים ממומנים** בעל עסק פרסם כאן וקבל חשיפה לאלפי גולשים **
קישורים ממומנים

שנתיים עברו נעליית האלפים לחומש במלאת שנתיים לגירוש, עליה במהלכה חזרה הנוכחות היהודית בחומש, נוכחות הנמשכת עד היום למרות הפינויים הרבים וההטרדות מצד גורמים במשטרה ובצבא כנגד שאזרחים שחזרו לחומש וכנגד ארגון "חומש תחילה".

"צריך לנהוג ביושר ולתת את הקרדיט לאנשים שבזכותם חזרנו לחומש" - אומר יוסי דגן מארגון 'חומש תחילה' - והאמת היא שחזרנו לחומש בצורה קבועה בזכות הפיקוד הבכיר של המשטרה וצה"ל והנוכחות נשארה שם רק בזכות אותן רדיפות, הטרדות ופינויים בשבתות וחגים שהפכו את החזרה לחומש לסמל היות והציבור הבין שאם כל כך חשוב לכוחות החושך למנוע בכל מחיר את השיבה לחומש סימן שהיא הדבר החשוב ביותר כיום.

אותו דרג שהחליט יחד עם שר הבטחון אהוד ברק וראש הממשלה דאז אהוד אולמרט למנוע בכל מחיר  את העליה לחומש והבניה בה במלאת שנתיים לגירוש הם האנשים שגרמו ל'חומש תחילה' להבין שאפשר לעלות בגלים ולהשאר בחומש ובזכותם חזרנו לחומש".

העליה שכותרתה היתה "מתכוננים וקונים לבנה"- אשר הגיעה לאחר עליית אלף ושלוש מאות איש להדלקת נירות חנוכה בחומש, עליית 4,000 איש שהצליחו להיות בחומש יחד עם משפחות מגורשי חומש ושא-נור במשך 3 ימים עד שפונו  (במהלכם התקיימה במקום ברית המילה לבן שנולד ללימור סון-הרמלך, אלמנתו של שולי הרמלך הי"ד שנישאה מחדש) וכן לאחר עליית 30,000 איש ביום העצמאות באותה שנה - היתה בסימן בניה בחומש, מה שהוציא את מערכת הבטחון משיווי משקלה וגרם לה לרכז אלפי (!) חיילים ושוטרים במבצע מטכ"לי בפיקוד אישי של סגן הרמטכ"ל (!) דאז משה קפלינסקי בנסיון למנוע את העליה.

כזכור, הגיבו בארגון "חומש תחילה" במה שכונה בכלי התקשורת "התרגיל של המתנחלים", כשהמתינו לפריסת כל סדר הכוחות העצום בכל האזור שמסביב לחומש ובבוקר הוציאו הודעה לכלל הפעילים על דחיית המבצע כשאינם מודיעים מראש את העיתוי, דבר שהוציא עוד יותר את המערכת מאיזון.

פעילים מרכזיים  ב"חומש תחילה", בועז העצני, יוסי דגן ולימור סון-הרמלך, נחקרו ביחידה המרכזית של מחוז ש"י במשטרה שעות ארוכות במהלכן ניסו החוקים ובכירים במחוז 'לשכנעם' באיומים שכדאי להם להפסיק להתראיין בתקשורת על החזרה לחומש, דבר שגרר דיון מיוחד בועדת הפנים  של הכנסת אשר נזפה בבכירי המשטרה על התנהלות זו.

בסופו של דבר נקבעה העליה ליום ראשון, יומיים קודם תשעה באב. למרות פריסת הכוחות האדירה ו"כיבוש" חומש ע"י למעלה מ-500 שוטרים ואנשי  מג"ב אשר "מילאו" את שטח הישוב, הצליחו כ-700 פעילים להגיע לגבעה שמעל חומש, בשטח הישוב, כשבראשם עשרים משפחות ממגורשי חומש ושא-נור, חברי גרעין השיבה לחומש.

המשפחות והפעילים פונו מהמקום ע"י צה"ל והמשטרה, אשר יצאו בהודעות לתקשורת שהצליחו לפנות את החוזרים לחומש והנושא "סגור", אלא שלמחרת בוקר, בערב 9 באב, חזרו למקום 1,000 פעילים ומאז חזרה הנוכחות היהודית לחומש.

במהלך החודש הראשון התרחשו בחומש כ-20 פינויים, אך למרות זאת  התמידו הצעירים והמשפחות וחזרו בכל פעם שוב ושוב מיד לאחר שפונו.

בהקשר זה ראוי לציין את פסיקת בית המשפט בכפ"ס אשר קבע במהלך אותו חודש  כי אין כל עברה פלילית בעליה לחומש מכיון שחוק ההתנתקות למעשה הסתיים בגירוש.

לאחר  כ-3 שבועות של נוכחות הוקמה בחמש ישיבה גבוהה , בראשה עומד הרב אלישמע כהן, ובה לומדים מ-20 בחורי ישיבה ואברכים בתנאים קשים – הן מבחינה פיזית והן מבחינת פינוים רבים והטרדות המשטרתיות.

 הישיבה פועלת במקום לאורך השנתיים האחרונות, במהלכה  ביקרו במקום רבנים גדולים וראשי ישיבות אשר באו לחזק ולהעביר שיעורים וכן חברי כנסת ואישי ציבור רבים.

ראש הישיבה הרב אלישמע כהן מצטט מדברי הגמרא במסכת יומא לפיה תשובה אמיתית מתרחשת בעת שהחוזר בתשובה עומד בניסיון 'באותו פרק (זמן) ובאותו מקום': "לפני שנתיים ממש במקום הגירוש ובפרק הגירוש בערב תשעה באב, שבנו לאחוז באדמת חומש הקדושה, ומאז נמצאים יהודים הגואלים את חומש יום יום, שעה שעה.

באלול תשס"ז הקמנו את "ישיבת חומש המתחדשת" על חורבות הישוב, בשנתיים הללו זכינו ללמוד מסכת שביעית ירושלמי ומסכת בבא מציעא, ומסביב לזה לימודי הלכה אמונה וחסידות. כמו כן זכינו להוציא שתי חוברות עם חידושי תורה שנלמדו בישיבה.

הבחורים בישיבה לומדים במסירות נפש ממש, בקור ובחום, בתנאים לא קלים, אך בשמחה ובאמונה גדולה שמכאן מתחילה התשובה הכללית של עם ישראל".

במהלך השנתיים בוצעו בחומש כמאה (!) פינויים, חלקם בכוונה בראש השנה, חגים ושבתות,  אך החבורה לא נשברה והאחיזה בחומש רק התחזקה והתעצמה.

במהלך זמן זה נרצח בדרכו מקרני שומרון לביתו בשכונת המגורשים בשבי שומרון עידו זולדן, ממגורשי חומש וממייסדי "חומש תחילה", אשר הרכיב את רשימת השמירה בחומש והיה אחראי על גיוס האזרחים העולים בלילה לשמור ולהצטרף לאלו מתלמידי הישיבה הנשארים במקום גם  בלילה.

בתום הלווייתו התכנסו גרעין חומש-שאנור ופילי חומש תחילה" ונשבעו להמשיך בדרכו גם באחיזה הקבועה בחומש, וכך היה.

במהלך התקופה התקיימו במקום אירועים רבים ושמחות רבות: שבע ברכות לזוגות שנישאו, שמחות משפחתיות, ברית ואף חופה של זוג פעילי "חומש תחילה" שנשאו במקום בשנה שעברה בתאריך הטעון והסמלי י"ח באב – יום הגירוש מחומש ומש-נור.

כמו כן  מבקרים במקום אורחים רבים ומבקרים מרחבי הארץ.

במהלך  השנה האחרונה קיימה המועצה האזורית שומרון בראשות גרשון מסיקה אירועים מתואמים ומאושרים בחומש בהשתתפות אלפים רבים ואף הוקמה שדולה בכנסת – שדולת חומש תחילה בראשות ח"כ אריה אלדד אשר בסיוע הצוות הפוליטי של חומש תחילה הגיש הצעת חוק לביטול חוק ההתנתקות בצפון השומרון, הצעה אשר זכתה בסוף ימי הכנסת הקודמת ל-40 חתימות של ח"כים, ביניהם אף כאלו אשר תמכו בזמנו בגירוש.

בועז העצני מארגון "חומש תחילה": בשונה ממקומות אחרים שננטשו, 4 הישובים שנעקרו בצפון השומרון נשארו בשליטה מלאה של מדינת ישראל ונוצר מצב שהאזור היחיד בעולם אליו אסור ליהודים להכנס הוא דווקא בצפון השומרון – במקום בשליטת המדינה. זו מציאות בלתי נסבלת ובלתי מתקבלת על הדעת ששום בר דעת לא יכול היה להסכים לה".

יוסי דגן מסכם:  "החזרה השלמה לחומש ובניית הישוב מחדש הם רק עניין של זמן. היום, כשברור לכל הציבור כי הגירוש היה לא רק פשע ערכי ומוסרי אלא גם טעות קשה, על הממשלה לקום ולתקן אותה.

אם בעבר זה היה נשמע הזוי לדבר על הקמת הישובים מחדש ולאחר מכן זה היה נראה קשה עד בלתי אפשרי – כיום זה במרחק נגיעה מאיתנו. רוב חברי הכנסת תומכים בתיקון הטעות וכך גם רוב הציבור בישראל.

בזכות העקשנות וההתמדה של משפחות מגורשי שא-נור וחומש ובעיקר בזכות העקשנות והאמונה של תלמידי  ישיבת חומש,  חומש תבנה מחדש.

אנו שמים את האצבע על הנקודה הקשה ביותר – החורבן הגדול  ביותר מאז קום המדינה ודווקא מנשם מתחילים לשנות את הכיוון אליו הולכת המדינה ולתקן – חוזרים הביתה לחומש".לרכישת מדיה (תמונות, וידאו ועוד) או להזמנת צלמים חייגו (24 שעות) 050-818-2424

למעלה

תגובות הגולשים:
 
הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
קוד אימות
הכנס קוד אימות:
חדשות 24 » וידאו ותמונות - פוליטי » שנתיים לתחילת הגירוש - שנתיים לחזרה לחומש.

וידאו ותמונות - פוליטי
 · ירושלים: המועמדים לראשות העיר באמירת הסליחות - תמונות
| יום ראשון כ"ב באלול תשע"ח
 
 · הבחירות בפתח: צפו בפאנל הסוער עם האסטרטגים שמאחורי המועמדים לראשות העיר
| יום רביעי י"א באלול תשע"ח
 
 · ירושלים: השרים דרעי ובנט בסיור משותף בבית הספר 'שתילים' - תיעוד
יוסי אייזנשטיין | יום חמישי כ"ט באייר תשע"ז
 
 · השר יעקב ליצמן נצפה בדקות האחרונות בציון הרשב"י במירון - תמונות
| יום חמישי ט"ו באייר תשע"ז
 
 · רבנים שרים ואישי ציבור בהלווית הגב' אסתר דרעי ע"ה - תמונות
| יום שישי ט' באייר תשע"ז
 
 · תמונות: בטדי נערכים להגעת האלפים מחר - תיעוד מההיערכות
| יום רביעי ט"ז בניסן תשע"ז
 
 · יו"ר וועדת הכספים ח"כ משה גפני בסיור במעלה עמוס - גלריה
יוסי אייזנשטיין | יום חמישי י"ח באדר תשע"ז
 
 · חבר הכנסת ישראל אייכלר בסיור בעיר ערד - גלריה
יוסי אייזנשטיין | מוצאי שבת כ"ב בשבט תשע"ז
 
 · תמונות: מצבו של מרן הגראי"ל שטיינמן - נהירת אח"מים למעייני הישועה
| יום ראשון ב' בשבט תשע"ז
 
 · ח"כ מלכיאלי בביקור במוסדות 'כאייל תערוג' בירושלים - תמונות
יוסי אייזנשטיין | יום ראשון כ"ד בטבת תשע"ז
 

מוסדות רחל אימנו | פרסום באתר | צור קשר | אודות האתר