חדשות 24 » וידאו ותמונות - אקטואליה » ספרי הקודש של ישיבת חומש שנשרפו נקברו בחסות הלילה בחומש
צילום: "חומש תחילה"

ספרי הקודש של ישיבת חומש שנשרפו נקברו בחסות הלילה בחומש

במבצע לילי ומתוחכם הגיעו אמש ''ליל י''ז בתמוז'' מעל 80 פעילי ''חומש תחילה'' ומגורשים מחומש ושא-נור ליישוב החרב חומש וקברו את עשרות ספרי הקודש שנשרפו ע''י פורעים ערבים לפני 10 ימים, טקס הקבורה היה עצוב ושקט.

מאת:  כתב "חדשות 24"   יום חמישי י''ז בתמוז תשס''ט
קישורים ממומנים** תמונות ומבזקי חדשות **
קישורים ממומנים

אתמול אחר הצהרים אמורה הייתה להתקיים בחורבות הישוב חומש שבצפון השומרון הבאתם לקבורה של חלקי ספרי הקודש ששרדו את ההצתה, בטקס מצומצםבהשתתפות עשרות.

למרבה התדהמה החלו צה"ל ומשטרת ישראל בגיוס  היסטרי של מאות שוטרי מג"ב, יס"מ וחיילים על מנת למנוע את קבורת ספרי הקודש שנשרפו בחומש, כשבמקביל הועברו איומים קשים לאישי ציבור ופעילים בשומרון.

בשעה 15:00 אחה"צ, לאחר שהכוחות הרבים התפרסו בשטח, הוציא ארגון "חומש תחילה" במפתיע, הודעה לתפוצת הס.מ.ס. של פעילי הארגון בה נכתב כי:

"הוחלט לדחות את טקס הקבורה בחומש כדי למנוע בזיון נוסף לספרי הקודש - הפעם מידים יהודיות. אפרם של ספרי הקודש של ישיבת חומש ייטמן באדמת חומש ייטמן באדמת חומש בזמן שאנחנו נחליט" - הודגש בהודעת הארגון.

כאמור, בהודעת ארגון "חומש תחילה" לא צויין המועד לקבורה שנדחתה.

בשעות הלילה, במבצע שאורגן ע"י חומש תחילה, עלו מעל 80 פעילים ומגורשים וקברו את הספרים כפי שמחייבת ההלכה לגבי ספרי קודש שנשרפו.

שרידי השפרים השרופים נקברו בצוך כדים שהוטמנו באדמת חומש.

לפי ההלכה הספרים נקברים בבית קברות, ואכן בימים שלפני הוכשר שטח קטן  בפאתי הישוב לטובת הקבורה.

טקס הקבורה היה עצוב ושקט.

הוא עבר בין השאר ברחוב בו הצתגורר שול הרמלך הי"ד מנרצחי חומש - בדרכו אל השטח שהוכשר לקבורה.

בטקס הוקראה ע"י ראש ישיבת חומש - אשר ספריה נשרפו - קינה שכתב המהר"ם מרוטנבורג לפני 750 שנה בעקבות שריפת ספרי התלמוד של יהודי צרפת בפריס בעקבות גזירה של מלך צרפת - בדיוק באותו היום בו נשרפו הספרים בחומש - כאמור, לפני 750 שנה:

"השואפים בעפר ארץ וכואבים המשתוממים עלי מוקד גלילייך..  כימי ענותך אנחמך צור וישיב שבות שבטי ישורון וירים את שפלייך".

 

הערכות הכוחות והנסיון למנוע את קבורת הספרים תוך גיוס כוחות אדיר, כאילו אין לצה"ל ולמערכת הבטחון במה להתעסק, עוררו זעם רב בשומרון ובמערכת הפוליטית.

בארגון "חומש תחילה הפנו אתמול את האצבע המאשימה אל שר הבטחון אהוד ברק: "אפילו כשפורעים ערבים מחללים ושורפים את קודשי ישראל עומד שר הבטחון באטימותו ונלחמם בצורה אוטומטית שוב דווקא ביהודים. מעניין כיצד היה נוהג אהוד ברק אילו יהודין היו חודרין למסגד ושורפים ספרי קוראן. האטימות ורדיפת היהודים אצל ברק הפכה כבר לאוטומטית - אפילו אל מול ספרי קודש שרופים".

אחד ממארגני האירוע  סיפר על איומים שהגיעו לאישי ציבור ופעילים בשומרון ולפיהם הם יואשמו בהאשמות שונות אם ישתתפו באירוע ויקיימו אותו.

מוקדם יותר בהמלך היום דיווחו מקורות בשומרון על אימונים מיוחדים למאות שוטרים וחיילים, שהתקיימו בגזרה במהלך הבוקר, אימונים אלימים שכללו בין השאר שימוש באלות ובאמצעים אלימים אחרים. לדבי המקורות, אלוף פיקוד מרכז  גדי שמני בעצמו הגיע לאימון והעביר תדריך ו"שיחת מוטיבציה" למאות השוטרים והחיילים.

המקורות תקפו את האלוף שמני: "עקב השלום השורר כידוע ביהודה ושומרון בימים אלו בהם פותח האלוף שמני כמעט מידי יום מחסומים מונעי טרור נוספים, יש לו כנראה זמן רב על מנת להטריח את עצמו ולהשתתף אישית במאמץ ההסטרי למנוע את קבורת ספרי הקודש בחומש. האלוף מסתכל על חומש אך למעשה פוזל אל שר הבטחון ברק ומנסה למצוא חן בעיניו".

 

סגן יו"ר הכנסת ח"כ דני דנון (ליכוד), החבר גם בועדת החוץ והבטחון הגיב אתמול בחריפות לנסיון למנוע את קבורת הספרים השרופים בחומש: "מניעת קבורת הספרים ע"י משרד הבטחון הוא מחדל משווע  וחוסר רגישות. אני מצפה משר הבטחון להתייחס לנושא חשוב זה ברגישות המתאימה ולאפשר את קבורת ספרי הקודש המחוללים בחומש".

ח"כ ד"ר מיכאל בן ארי הגיב אף הוא בזעזוע: "אין גבול לאטימות. ההחלטה לנסות למנוע את קבורת ספרי הקודש בחומש היא בבחינת 'הרצחת וגם ירשת'. גם עקרו יהודים מביתם, גם הפקירו לערבים ספרי קודש וגם מנסים למנוע את קבורתם".לרכישת מדיה (תמונות, וידאו ועוד) או להזמנת צלמים חייגו (24 שעות) 050-818-2424

למעלה

תגובות הגולשים:
 
הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
קוד אימות
הכנס קוד אימות:
חדשות 24 » וידאו ותמונות - אקטואליה » ספרי הקודש של ישיבת חומש שנשרפו נקברו בחסות הלילה בחומש

וידאו ותמונות - אקטואליה
 · אלפי קשישים וניצולי שואה נזקקים זקוקים למוצרי מזון! - עוזרים כעת
דן אביב | מוצאי שבת י"ט בתמוז תש"פ
 
 · הגשמה מיוחדת ביום הזכרון לאב שכול - כתבה ותמונה
דן אביב | יום שלישי ד'''''''
 
 · האמבולנס הראשון בישראל למען קשישים שורדי שואה - כתבה
דן אביב | יום ראשון כ"ד באב תשע"ט
 
 · תמונות: הפגנות סוערות בירושלים עקב מעצר חסיד ברסלב
| יום רביעי כ"א בתמוז תשע"ט
 
 · ירושלים: נטורי קרתא הציתו פחים בסמוך לכיכר השבת - תמונות
| יום רביעי י"א באלול תשע"ח
 
 · וידאו ותמונות: יום העצמאות במאה שערים - שלט חדש נגד חיילים חרדים
| יום חמישי ד' באייר תשע"ח
 
 · וידאו ותמונות: רימוני הלם נזרקו לעבר מפגינים מול לשכת גיוס בירושלים
| יום ראשון ל' בניסן תשע"ח
 
 · בעקבות חוק הגיוס: מאות הפגינו בבני ברק - גלריה
יוסי גור | יום שלישי כ"ו באדר תשע"ח
 
 · מחאת הנכים: כביש 4 סמוך לגבעת שמואל נחסם לתנועה - תמונות
| יום ראשון ה' בשבט תשע"ח
 
 · מזג האוויר: עץ קרס על בנין ברחוב נחמיה בבני ברק - תמונות
| יום חמישי י"ז בטבת תשע"ח
 

מוסדות רחל אימנו | פרסום באתר | צור קשר | אודות האתר