חדשות 24 » וידאו ותמונות - אקטואליה » חשיפה: המדינה לא ערוכה דיה לגיוס החרדים
חייל חרדי חייל חרדי
צילום: מאור הדר - חדשות 24

חשיפה: המדינה לא ערוכה דיה לגיוס החרדים

תחקיר חדשות 24 חושף: המדינה לא ערוכה דיה לגיוס חרדים במסגרת השירות האזרחי כמו גם מפלה בין מתנדבי השירות למתגייסים לצה''ל, ''לא ריאלי שכולם יתגייסו'' כך טען מאוחר יותר עו''ד אבי ליכט מפרקליטות המדינה וניסה להסביר ברמז את אשר עלול לקרוא באם יחליט בג''ץ להפר את הסטאטוס קוו שנשמר מקום המדינה.

מאת: אלי ג'אן - "חדשות 24"   יום ראשון ט''ו בסיון תשס''ט
קישורים ממומנים** ישועות בעמוקה **
קישורים ממומנים

לאחר שהחרדים הבעירו את י-ם בשבת האחרונה וזכו לכל הכותרות, כאילו בתזמון מושלם  דן היום  בית המשפט בהרכב מורחב של 9 שופטים בראשות נשיאת בית המשפט העליון - השופטת דורית בייניש  ב-5 עתירות שהוגשו ע"י עו"ד שרגא ברוש מהתנועה לאיכות השלטון, עו"ד איתי בן חורין מפורום לשיווין בנטל ועו"ד יהודה רסלר,  ולפיהן חוק טל פוגע באופן בלתי מידתי בעיקרון השוויון, כאשר הוא מקנה פטור משירות למניין הולך וגדל של אברכים.

"לא ריאלי שכולם יתגייסו" כך טען מאוחר יותר  עו"ד אבי ליכט מפרקליטות המדינה וניסה להסביר ברמז את אשר עלול לקרוא באם יחליט בג"ץ להפר את הסטאטוס קוו שנשמר מקום המדינה.

ראובן גל יו"ר מנהלת השירות אזרחי הציג את העובדות הקיימות כי חל גידול משמעותי בגיוס החרדים לשירות אזרחי וכי "אנו מנהלים כל הזמן מגעים עם רבני המגזר החרדי. הם כרגע נמצאים במקום שונה ממה שהיו לפני כשנתיים, ואף מכירים בבעייתיות. עצם זה שהם מאפשרים לחרדים להצטרף לשירות האזרחי או הצבאי - זה מלמד על מהפכה".   דברי גל.

במהלך הדיון הביעה השופטת איילה פרוקצ'יה תמיהה, כיצד מתיישבת כוונת המדינה לחנך את הציבור החרדי להתגייס לצבא ולשירות האזרחי באמצעות חוק טל - כאשר במקביל, היא פטרה את בחורי הישיבות הקטנות מלימוד נושאי הליבה. "כל הבסיס של חוק טל הוא חינוכי ערכי, אולם לא מזמן חוקק חוק בניגוד לפסיקת בית המשפט, המאפשר לתמוך כספית בישיבות - אך לא לחייב אותן ללמוד את לימודי הליבה. איך זה משתלב עם חוק טל? עם יציאה לשוק האזרחי?".

עו"ד ליכט השיב כי אי אפשר לכפות על הציבור החרדי להתגייס ומכיוון שמדובר בבעיה חברתית קשה, יש לפתור אותה בצורה הדרגתית, וכי ההערכות הן שעד 2012 ישרתו כ2000 חרדים בשירות אזרחי.

השופטת בייניש בחרה להתעלם מהעובדה שישנם מס' לא מבוטל של חרדים שהתגייסו לפרויקטים של צה"ל בחיל האוויר, מודיעין ועוד, וקראה לתהליך ההשתלבות החרדית "אבולוציה איטית" והוסיפה עוד כי "נראה כי עיקר מאמצי המדינה נסובים סביב הניסיון לצרף את בחורי הישיבות לשירות אזרחי של שנה(רוב המתנדבים משרתים במסגרת של שנתיים א.ג), ולא לשירות צבאי של ממש"
ועל כך השיב לה עו"ד ליכט כי "לא ריאלי שכולם יתגייס" והוסיף "המדינה לא באמת זקוקה ל-50 אלף בחורי ישיבה בצבא. צריכים להיות ריאלים".

המדינה לא רק שאינה זקוקה לחרדים בצבא, אלא גם אינה ערוכה לכך. התקשורת שמלבה את  האש כעת בחוק טל, היא זו שהקניטה את צה"ל שניסה להחליק את גיוס החרדים לצבא בכך שביקש מהבנות בבקו"ם באופן חד פעמי שלא להגיע עקב גיוס החרדים.

גם המקרה בו הושארו החיילים החרדים ללא מנות גלאט ונאלצו לשבות עב כל זאת לפני חג השבועות גם מוכיח כי אף אחד אינו ערוך לקליטת חרדים בצבא.

מערכת חדשות 24 ערכה תחקיר וגילתה כי, ה"מהפכה" עליה מדבר ראובן גל יו"ר מנהלת השירות אזרחי הינה העובדה שהארגון שהיה תחת חסותו של משרד ראש הממשלה, הופרט וכי כיום הנה תחת חסותם של מוסדות "מגדל אור" ממגדל העמק בראשות הרב הרב יצחק דוד גרוסמן .

מאז שהארגון הופרט נודע כי כמות המתנדבים בשירות אזרחי הוכפל וכי הוא עומד על כמעט אלת\ף מתנדבים.

עוד מצאנו כי הנתונים מדברים היום על למעלה מ2 משתמטים מצה"ל על כל בחור ישיבה (שעושה זאת במסגרת החוק), זאת מבלי להחשיב את הכמעט 10% מכלל האוכלוסייה שאינה משרתת בצה"ל עקב נכות גופנית או נפשית שגם החרדים בכלל הסטטיסטיקה הזו.

הבג"ץ שקובל על איטיות מצד החרדים להתגייס מתעלם מהעובדה כי חייל נשוי מקבל פי 2 מזה שמשרת בשירות אזרחי! נוסף על כך זכויות בהנחה במשכנתא/שכר דירה לא בא בחשבון, שלא לדבר על פטור מתשלום ארנונה שכל חייל בצה"ל זכאי לו באופן אוטומאטי כשמתנדבי השירות מנסים להסביר למחלקות הגבייה בעיריות השונות מהו שירות אזרחי.

עוד נודע כי במקומות בעלי ריכוז חרדי גבוה, ההיצע למסגרות התנדבות אכן גבוהות, אך אם יחליט מתנדב באחד מהפרברים או בעיר שאינה חרדית דיה להיכנס למעגל המשרתים, יתקל בבעיות לשלבו במערך השירות מכיוון שהדבר מצריך חתימת חוזים ארוכה ומייגעת בין העיריות למנהלת השירות אזרחי.

בכלל ישנה חוסר מודעות לא רק בציבור הרחב, אלא אף בציבור החרדי על השירות אזרחי.

מנהלת השירות האזרחי יכולה לפרסם ברחבי המדיה החרדית את אופציית השירות הזו ובכך להגדיל את מס' המתנדבים פי כמה, אך אינה רוצה להתעמת עם הרבנים החרדים ובחדרי חדרים מדברים על סוג של הסכמה שבשתיקה בכך שהרבנים לא יעוררו מהומות על השירות והמנהלת מצידה לא תערוך פרסומים בעיתונות החרדית. 

המדינה מוכיחה כי היא אינה ערוכה לקליטת חרדים לא בצה"ל ולא בשירות אזרחי שבעצמו מפלה בין המשרתים, שלא לדבר על אלו שרוצים להשתלב ואינם גרים בי-ם, ב"ב או בית שמש.

אך הנקודה הבולטת ביותר היא העובדה שגם אם המדינה אכן תהיה ערוכה לגיוס שכזה, הדבר לא יעמוד במבחן המציאות מהסיבה שכל פלגי האוכלוסייה החרדית יתאחד מול הממשל.   וכמו שכתב היום אבישי בן חיים במעריב "ומה יועיל הדיון החוזר בבג"ץ בנושא? יועיל לחרדים.

להתגייס מרצון הם הרי לא יתגייסו, ואם מישהו ינסה לעשות את זה בכוח-החברה החרדית תקבל את המתנה הכי גדולה שאפשר לתת לה, ותתאחד למלחמת קודש ולהפגנות שיחזקו את הזהות החרדית הקולקטיבית"

כל מילה נוספת מיותרת.לרכישת מדיה (תמונות, וידאו ועוד) או להזמנת צלמים חייגו (24 שעות) 050-818-2424

למעלה

תגובות הגולשים:
8. דרוש מפרק לכור ההיתוך ששמו צה''ל 14-6-2009 15:55
* אנטי פאשיסט
תינתן משכורת נאותה. הפאשיסטיות שלכם תתפרק יותר מהר ממה שאתם חושבים. אני מדבר אל כל הנוגעים בדבר.
7. חבל'ז לכולם חכו עוד יבוא יום ונגייס את כולם כי צבא 12-6-2009 10:26
* רפי
6. חיה ותן לחיות 8-6-2009 12:12
* יהודי גאה
1. אף אחד לא מפחד מהליבה

2. לפי נתוני המבחנים הבינלאומיים החילונים זקוקים לתוספת לימודים יותר מהחרדים. להזכירכם התוצאות לא נכתבו ע"י אוהבי החרדים.

3. מדוע החילונים כל כך צמאים לחנך את החרדים. האם כל כך הצלחתם בחינוך. התוצאות של החינוך הממלכתי ממלא את דפי העיתונות בצורה שאינה כה מחמיאה.

4. ממתי שופטים קובעים לאנשים אורחות חיים. האם אנו תחת שלטון צאב'ז. צפון קוריאה ועוד.

5. כל מי שמשלם מיסים ונותן כסף לקופת המדינה זכאי לקבל ממנה כסף כמו כולם.

6. ההשתמטות החילונית גדולה פי כמה מהחרדית.

7. מי תורם לעם ב"יד שרה" ב"עזר מציון" ב"עזרא למרפא". צאו לראות אלפי מתנדבי "הצלה" זק"א ועוד עוזבים עסקים לימודים ורצים לעזור לכל אדם בכל שעות היממה . כמה חילונים כאלה אתם מכירים.

5. האלי גאן הזה משתפר 7-6-2009 23:15
* חיים אביבי
מכתבה לכתבה.

תודה אלי.
4. מי שמתנגד ללימודי הליבה מוכיח שאמונתו אינה שלמה 7-6-2009 22:19
* אלון
בלימודי הליבה אין שום דבר שמנוגד להלכה היהודית.

מתמטיקה אנגלית לשון ומדעי המדינה.הרמב"ם מפוסקי ההלכה הגדולים בכל הזמנים היה בקיא בכל המדעים של אותם ימים.

אין ספק שאילו הרמב"ם חי היום היה לא רק שלא מתנגד ללימודי הליבה אלא אף דורש להרחיבם לתחומים נוספים.הסיבה היחידה שיש להתנגד ללימודי הליבה היא הפחד מחשיבה עצמאית מאובדן השליטה של הרבנים במחשבות הציבור שליטה שהיא מנוגדת למסורת היהודית שמעודדת ביקורת לימוד ולמידה גם מחוכמת הגויים.

3. הרב מירו מאשר לכם להתגייס! 7-6-2009 20:50
* מירו צמבירו גם פה
2. המדינה מוכיחה שהיא נדבקת לחרדים סתם! 7-6-2009 20:49
* רן השתלטן
1. המדינה מוכיחה שהיא נדבקת לחרדים סתם! 7-6-2009 20:48
* רן השתלטן
 
הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
קוד אימות
הכנס קוד אימות:
חדשות 24 » וידאו ותמונות - אקטואליה » חשיפה: המדינה לא ערוכה דיה לגיוס החרדים

וידאו ותמונות - אקטואליה
 · אלפי קשישים וניצולי שואה נזקקים זקוקים למוצרי מזון! - עוזרים כעת
דן אביב | מוצאי שבת י"ט בתמוז תש"פ
 
 · הגשמה מיוחדת ביום הזכרון לאב שכול - כתבה ותמונה
דן אביב | יום שלישי ד'''''''
 
 · האמבולנס הראשון בישראל למען קשישים שורדי שואה - כתבה
דן אביב | יום ראשון כ"ד באב תשע"ט
 
 · תמונות: הפגנות סוערות בירושלים עקב מעצר חסיד ברסלב
| יום רביעי כ"א בתמוז תשע"ט
 
 · ירושלים: נטורי קרתא הציתו פחים בסמוך לכיכר השבת - תמונות
| יום רביעי י"א באלול תשע"ח
 
 · וידאו ותמונות: יום העצמאות במאה שערים - שלט חדש נגד חיילים חרדים
| יום חמישי ד' באייר תשע"ח
 
 · וידאו ותמונות: רימוני הלם נזרקו לעבר מפגינים מול לשכת גיוס בירושלים
| יום ראשון ל' בניסן תשע"ח
 
 · בעקבות חוק הגיוס: מאות הפגינו בבני ברק - גלריה
יוסי גור | יום שלישי כ"ו באדר תשע"ח
 
 · מחאת הנכים: כביש 4 סמוך לגבעת שמואל נחסם לתנועה - תמונות
| יום ראשון ה' בשבט תשע"ח
 
 · מזג האוויר: עץ קרס על בנין ברחוב נחמיה בבני ברק - תמונות
| יום חמישי י"ז בטבת תשע"ח
 

מוסדות רחל אימנו | פרסום באתר | צור קשר | אודות האתר