חדשות 24 » וידאו ותמונות - אקטואליה » ארגון זק''א מסכם בסיפוק רב את חופשת 'בין הזמנים'
צילום: דוברות זק"א

ארגון זק''א מסכם בסיפוק רב את חופשת 'בין הזמנים'

מפקד המבצעים חיים וינגרטן: למרות עשרות מקרי החילוץ שנדרשנו בהם, הציבור החרדי כיום זהיר יותר, מודע יותר לסכנות שבטיולים פזיזים

מאת:  כתב "חדשות 24"   יום ב', א' אלול ה'תשס"ח
קישורים ממומנים** טס לאומן? או לאוקראינה? כנס..**
קישורים ממומנים

אם לסכם את ימי בין הזמנים, אפשר לומר שבסך הכל מרוצים בארגון זק"א ובארגוני ההצלה, ממספר הפניות והנפגעים בטיולים. בניגוד לבין הזמנים הקודמים, הפעם ב"ה עבר בין הזמנים בשקט יחסי, למרות מספר הרב של חילוצים שאירעו.
הר ארבל
היו מספר לא מעט של מקרים בהם נאלץ מוקד החירום של ארגון זק"א לעזור למטיילים חרדים. זה התחיל עם זוג חרדי שעלו בהר ארבל שבאזור טבריה, ובשלב מסוים חשה האישה שלא בטוב. צוות המוקד הזעיק את יחידת החילוץ גולן, וכן את אנשי רשות שמורות הטבע שהגיעו לזוג וטיפלו באישה.

נחל אל על
בהמשך הגיעה למוקד החירום קריאה על חרדי כבן 50 שהתייבש בנחל אל על, לאחר הדרכה טלפונית ממושכת הזעיק המוקד את יחידת חילוץ גולן שחילצו את האיש באמצעות אלונקה מהנחל.

ירדן ההררי
במקביל לאירוע זה, יצרו קשר ארבעה בחורי ישיבה מירושלים עם מוקד זק"א וסיפרו כי הם בטיול ב"ירדן ההררי" שעל שפת נחל הירדן, הם סיפרו כי אחד הבחורים הגיע למצב של התייבשות על פי כל הסימנים. צוות המוקד הדריך את הקבוצה עד ליציאתם מהמסלול.

נחל משמר
כמה עשרות בחורי ישיבה שיצאו לטיול ב'נחל משמר' באזור עין גדי נזקקו לחילוץ מהמקום בשל תנאי מזג האוויר הקשה. כמה מהבחורים חשו ברע ואחרים הגיעו למצב של התייבשות. מוקד זק"א מיהר להפעיל את 'יחידת החילוץ עין גדי'. מפקד היחידה סנ"צ מנו ברק אמר: "כי הבחורים הגיעו למצב של תשישות, וכי לולא חולצו מהמקום בעוד מועד יתכן שהיו מגיעים לסיכון ממשי".

נחל מגילות
אירוע נוסף אירע כאשר חמישים בחורים מישיבת גרודנא באשדוד, שיצאו לטייל בנחל מגילות בדרום הארץ, איבדו את דרכם. מדריך הטיול של הקבוצה מיהר ליצור קשר עם מוקד זק"א. וזה הפנה את המקרה לטפולם של אנשי יחידת החילוץ המקומית. תוך זמן לא ארוך אותרו כל הבחורים, וחולצו מהמקום באמצעות רכב שטח, שערך מספר גיחות הלוך ושוב עד לסיומו הטוב של המבצע.

גוש  חלב
גם נערות חרדיות תושבות אשדוד שיצאו לטיול באזור הצפון הגיעו למצב של סיכון כאשר רכב שטח שעליו ישבו בטיול ג'יפים, התהפך. הנערות בנות ה-15 השתתפו בטיול ג'יפים באזור "גוש חלב", מרחק דקות ספורות ממירון, במסגרת טיול לצפון שכלל בתוכו מסלול טיולי ג'יפים. באורח נס נעצר הג'יפ במדרון ולא המשיך להידרדר הלאה אל הוואדי.

"ברגע הראשון כאשר הגענו לשטח נראה היה שמדובר בארוע רב נפגעים", מתאר יוסי זליקוביץ מפקד זק"א מירון. "התאונה התרחשה לאחר השקיעה ובמקום כמעט ואין אמצעי תאורה. שמענו צרחות היסטריות בחושך ויכולנו להבחין בצלליות רבות שרועות על הקרקע ובתוך הג'יפ. הבהלה הייתה גדולה. לאחר בדיקה התברר כי כל הבנות בהכרה. דאגנו להזמין כוחות מד"א רבים לשטח. בסופו שליום פונו לבית החולים שמונה פצועים ברמות פציעה של קל עד בינוני. יתר הבנות שבו אל מקום הלינה המתוכנן".

נחל שורק
משפחה חרדית מבית שמש נאלצה לקבל את עזרת זק"א בחילוצם מנחל שורק שבאזור ירושלים, לאחר שאיבדו דרכם בנחל, והיו על סף התייבשות.

המקרה אירע סמוך לשעה ארבע אחה"צ כאשר בני המשפחה התקשרו ל-1220 מוקד החירום של זק"א וסיפרו כי הם נמצאים בנחל שורק, איבדו את דרכם ואין באמתחתם מספיק מים.

צוותים של זק"א יצאו לאזור ובאמצעות טרקטורון מיוחד נכנסו לשטח הנחל כשהם מבצעים סריקות מספר פעמים, אך לא מאתרים את המשפחה. בשלב מסוים הוחלט באמצעות הקשר הטלפוני לנסות ולאתרם, אז הוחלט להפעיל את הסירנה על מנת שהמשפחה תאמר באיזה אזור היא שומעת את רכב החירום.

בשלב מסוים אחד הילדים שמע את הסירנה וירד לכיוון הטרקטורון, אז הגיעו מתנדבי זק"א למשפחה והעניקו להם סיוע. לדברי ראובן ראובן, מתנדב זק"א שהגיע למקום, אחד מהילדים היה על סף התייבשות. "אני מכיר מקרים של התייבשות, במקרה המדובר המשפחה הייתה במצב של תשישות ואחד הילדים היה על סף התייבשות". לדברי ראובן, הסיבה לאיבוד דרכם הייתה ככל הנראה בשל ירידה מהמסלול לכיוון פסי הרכבת.

נחל נדר
הפעם זה הסתיים בשלום! משפחה מורחבת שנסעה לטיול בנחל נדר בצפון לא שמעה להוראות ונאלצה לחכות לאחר רדת החשיכה לחילוצם.

מדובר במשפחה עם 20 נפשות בהם גם ילדים ופעוטות בני חצי שנה, כשבשלב מסוים כשהחל להחשיך הם הבינו כי לא יצליחו לצאת בכוחות עצמם, אז התקשר אב המשפחה למוקד החילוץ של זק"א, וסיפר כי הם במצוקה.

אנשי מוקד זק"א יצרו קשר עם פקחי שמורת הטבע שהגיעו תוך דקות למקום וחילצו את בני המשפחה כשהם שלמים ובריאים.

בזק"א אמרו: כי שוב הוכח עד כמה מוכנים מטיילים לסכן עצמם ובני משפחותיהם, שכן נכתב בשלטים גדולים ומפורשים כי מדובר בנחל שמותאם רק לרכבי שטח 4X 4, ואילו משפחה זו עשתה זו בהליכה רגלית. מה גם מוסיפים בזק"א, כי נכתב בנוסף שאין להיכנס לנחל אלא עד ארבע שעות לפני החשיכה, מה שלא קרה במקרה הנ"ל.

מעט לפני השעה תשע חולצו בני המשפחה וחזרו לביתם, כשבזק"א שוב ביקשו להבהיר לציבור כי דווקא בימי בין הזמנים חובה להישמע להוראות, ולטייל בצורה הבטוחה והנכונה ולא חלילה להגיע למצב של סכנה.


* * *

חיים וינגרטן מפקד המבצעים של ארגון זק"א מסכם בסיפוק את מאות שיחות הטלפון שאותן קבל הארגון בחופשת 'בין הזמנים', בהן משפחות ובחורים שרצו לצאת לטיולים ופנו למוקד בבקשת הכוונה, בירורי מזג האוויר הצפוי, המסלול הנבחר, וכמות המים המומלצת שבה יש צורך להצטייד. "אנחנו מעדיפים להיות שרות מודיעין, שרות מטאורולוגי ומדריכי טיולים, במקום להוציא את האנשים, מיובשים ופצועים, על גבי אלונקות. לשמחתי, בעקבות מסע הפרסום המאסיבי על הסכנות הצפויות למטיילים – הציבור החרדי כיום זהיר יותר, מודע הרבה יותר לסכנות שבטיולים פזיזים, מה שבא לידי ביטוי במספר קריאות החילוץ שאותן קבלנו ובעובדה שכולן נגמרו ברוך ה' בטוב, בשל העובדה שהנתקעים מיהרו ליצור קשר עימנו מבעוד מועד".

 מקור: אתר זק"א
http://www.zaka.org.il/news_h.php?id=236לרכישת מדיה (תמונות, וידאו ועוד) או להזמנת צלמים חייגו (24 שעות) 050-818-2424

למעלה

תגובות הגולשים:
 
הוספת תגובה
שם:
כותרת:
תוכן:
קוד אימות
הכנס קוד אימות:
חדשות 24 » וידאו ותמונות - אקטואליה » ארגון זק''א מסכם בסיפוק רב את חופשת 'בין הזמנים'

וידאו ותמונות - אקטואליה
 · הגשמה מיוחדת ביום הזכרון לאב שכול - כתבה ותמונה
דן אביב | יום שלישי ד'''''''
 
 · האמבולנס הראשון בישראל למען קשישים שורדי שואה - כתבה
דן אביב | יום ראשון כ"ד באב תשע"ט
 
 · תמונות: הפגנות סוערות בירושלים עקב מעצר חסיד ברסלב
| יום רביעי כ"א בתמוז תשע"ט
 
 · ירושלים: נטורי קרתא הציתו פחים בסמוך לכיכר השבת - תמונות
| יום רביעי י"א באלול תשע"ח
 
 · וידאו ותמונות: יום העצמאות במאה שערים - שלט חדש נגד חיילים חרדים
| יום חמישי ד' באייר תשע"ח
 
 · וידאו ותמונות: רימוני הלם נזרקו לעבר מפגינים מול לשכת גיוס בירושלים
| יום ראשון ל' בניסן תשע"ח
 
 · בעקבות חוק הגיוס: מאות הפגינו בבני ברק - גלריה
יוסי גור | יום שלישי כ"ו באדר תשע"ח
 
 · מחאת הנכים: כביש 4 סמוך לגבעת שמואל נחסם לתנועה - תמונות
| יום ראשון ה' בשבט תשע"ח
 
 · מזג האוויר: עץ קרס על בנין ברחוב נחמיה בבני ברק - תמונות
| יום חמישי י"ז בטבת תשע"ח
 
 · פיגוע דקירה: מאבטח נדקר בתחנה המרכזית בירושלים - תמונות
| יום ראשון כ"ב בכסלו תשע"ח
 

מוסדות רחל אימנו | פרסום באתר | צור קשר | אודות האתר